"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Изложбата „Хърватското археологическо наследство“ бе открита тази вечер в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
„Бих искал да ви разкажа за богатата културна традиция на Хърватия, място с дълга история. В този регион е съхранено изобилие от исторически артефакти и богата култура, с която искаме да ви запознаем“, каза доц. Попов.
Изложбата съдържа тридесет широкоформатни постера, показва най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата.
Изложбата е част от програмата на Дните на хърватското археологическо наследство и включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб, д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михел
Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.
По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.
„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.
„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.
ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ
„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
Миси Елиът, Чарли Екс Си Екс, Меган дъ Стелиън и Травис Скот също ще излязат на сцената.
Изданието на форума през 2025 г. ще се проведе в два поредни уикенда - от 11 до 13 април и от 18 до 20 април.
Обявяването на датите и програмата на фестивала толкова рано се случва изключително рядко, отбелязва АФП.
Посетителите на фестивала ще могат да видят и чуят световноизвестният диригент Густаво Дудамел и неговият Филхармоничен оркестър на Лос Анджелис, преди той да поеме ръководството на Нюйоркската филхармония през 2026 г.
Сред хедлайнерите на „Коачела“ през 2024 г. бяха Лана Дел Рей, Тайлър дъ Криейтър и Доджа Кет. Попзвездата Тейлър Суифт същ
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.
Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от 20-и век.
Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.
Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.
Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст
Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.
Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.
Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.
Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.
Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.
Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп
Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.
От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.
Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.
„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов